via: Fuku-Urara |
Ocet ryżowy powstaje w procesie drożdżowej fermentacji ryżu (tak jak wino ryżowe) a następnie dodaje się bakterie, które zmieniają alkohol w kwas - czyli ocet.
Są trzy podstawowe odmiany octu ryżowego - biały (najbardziej popularny w Polsce), czarny i czerwony (kolory różnią się, ze względu na użytą odmianę ryżu). Ocet ryżowy jest delikatniejszy, niż popularny w Polsce ocet spirytusowy. Używa się go często do marynowania potraw, jest nieodłącznym dodatkiem do ryżu przy przygotowywaniu sushi.
Czemu pojawia się w moim zestawie słów związanych z bento?
Ocet ryżowy konserwuje potrawę - dodaje się go do ryżu użytego w bento, do onigiri, aby takie danie przetrwało i nie zepsuło się, nie skwaśniało, nie sfermentowało. Pisała o tym autorka bloga Just Bento. Ja u siebie także o tym kilkakrotnie już pisałam (tu jest zwyczajny ryż wymieszany z octem i kukurydzą, tu onigiri na haloween).
Gdzie możecie kupić ocet ryżowy?
Teraz właściwie nie ma problemu z kupnem octu ryżowego - często pojawiają się w większych sklepach , a w marketach i supermarketach są dostępne niemal zawsze. Szukajcie ich na półkach oznaczonych: "Kuchnie świata", "kuchnie orientalne", "smaki świata". Marki najczęściej dostępne w Polsce to Blue Dragon, House of Asia, TaoTao, Thai Heritage. W sklepach internetowych można znaleźć innych producentów octu ryżowego.
Używacie komezu?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Cześć, uwielbiam czytać komentarze i na nie odpowiadać. Więc komentuj: