niedziela, 8 lutego 2015

Słowo na niedzielę : ekiben

Ekiben - czyli bento pociągowe. Sprzedawane na stacjach kolejowych i w pociągach.
via: Bariavingtau

Rozwinęło się w epoce Meji (to czas między 1868 - 1912), wtedy podróż pociągiem trwała znacznie dłużej niż obecnie i trzeba było posilić się w jej trakcie. Legenda głosi, że pierwsze ekiben było sprzedane w 1885 roku na stacji Utsunomiya w Prefekturze Tochigi. Zawierało onigiri z ume. 
O ekiben pisała Magda z Japonia Bliżej Bento. Wyjaśniała, co znaczy słowo ekiben i w trakcie swoich podróży po Japonii dokumentowała ich okazy
Z kolei jak pisała autorka bloga Just Bento - ekiben to nie nudne kanapki sprzedawane na polskich stacjach, udawane kebaby lub smętne i zmęczone odgrzewaniem posiłki w liniach lotniczych. Najlepsze "ekibeny" dają wgląd w regionalną kuchnię i kulturę Japonii, są także turystyczną atrakcją. Są takie "ekibeny", po które warto (i nawet Japończycy tak robią), jechać po nie na drugi koniec Japonii.  
Gdzie kupić ekiben? To całkiem łatwe w Japonii - na tamtejszych stacjach kolejowych (tych, z których odjeżdżają długodystansowe pociągi, na dworcach obsługujących lokalne linie nie ma punktów sprzedaży "ekibenów") są specjalne kioski, które sprzedają te podróżne bento:
via: Guide Japan
Czasem ekiben można kupić w galeriach handlowych niedaleko dworców kolejowych. Długodystansowe pociągi mają także system sprzedaży z wózka (tak, tak - u nas sprzedaje się w ten sposób wyłącznie paskudną kawę i paluszki). 
Ekibeny to gotowe zestawy z podanymi cenami przy nich - łatwo wybrać odpowiadający nam zestaw w odpowiadającej nam cenie. A cena waha się od około 300 do 3000 jenów - przy czym to są dane z bloga Just Bento z roku 2010 (*kurs jena to aktualnie około 3,1 zł).
Byliście kiedyś w Japonii i mieliście okazję próbować ekiben? A może macie jakieś ciekawe, smaczne lub kompletnie nietrafione przygody z jedzeniem w podróży w innych krajach?

Większość informacji pochodzi z bloga Just Bento i z Wikipedii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć, uwielbiam czytać komentarze i na nie odpowiadać. Więc komentuj: